1.DostKariyer Günü

1.Dost-Kariyer gününe 300 üzerinde kariyer adayı ve 100 üzerinde kariyer sahibi katıldı.

Oturumlara konuşmacı olarak katılanlar
  • Bülent KUŞOĞLU - CHP Ankara Milletvekili
  • Murat ALPARSAN - AK Parti Ankara Milletvekili
  • Alper TAŞDALEN - Çankaya Belediye Başkanı
  • Prof. Dr. Güven SAYILGAN - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi
  • Doç. Dr. Muhittin ADIGÜZEL - İstanbul Ticaret Üniversitesi İş Dünyası İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü
  • Merve ERMEMİŞ - FNSS Savunma Sistemleri Organizasyonel Gelişim Uzmanı
  • Özden ASLAN - AB Danışmanı ve Yazar


1.Dost-Kariyer Günü'nde;
Program, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Başkent Dostluk Kulübü Başkanı Kanşav Hurmi ve DostKariyer Danışma kurulu üyesi Onural Cenker Kasay'ın açılış konuşmaları ile başlamıştır. Fazlasıyla ihtiyaç olan bir konuda yapılan bu etkinlikten dolayı memnuniyetini dile getiren Sayın Taşdelen, gençlere hayatta yapılan tercihlerin gerçekten önemli olduğu vurgusunu yaptı. Özel sektörde edindiği tecrübelerin faydalı olduğuna inanan Sayın Başkan, 'Hayatta ne istediğini bilmek çok önemlidir. Başarılı insanların ne istediğini bilen insanlar olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca ne yaparsanız yapın, onu keyifle, mutlulukla yapın', diyerek genç yeteneklere öğütlerde bulundu. İki oturumdan oluşan etkinliğin ilk oturumunda TBMM Hukuk Dairesi Başkanı Yıldız Bezginli oturum başkanlığını yaparken, oturumda yer alan konuşmacılar ise AKP Ankara Milletvekili Murat Alparslan ve CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu idi. Bireysel emeğin ve gayretin gerekli olduğunu dile getiren Murat Alparslan, ne yapmalıyız ve neden yapmalıyız sorularını kendimize sorduktan sonra bu sorulara verilen cevapların bir yol haritası çizmede etkili olacağını belirtti. Kendinizi iyi tanımanın, kapasitenizi ve isteklerinizi bilmenin gerekli olduğunu ve ne yapıyorsanız yapın en iyisini yapmanın gerekliliğini dile getirirken ayrıca sosyal ve siyasi alanlara da ilgi duyarak gençlerin kendilerini her alanda geliştirmelerini önerdi.

Sayın Alparslan'dan sonra söz alan Sayın Bülent Kuşoğlu da bilim ve teknolojinin sürekli değiştiği ve geliştiği bu dünya da mesleklerin de çeşitlilik göstermeye başladığına ve bu değişimle birlikte meslek seçimlerinin de aynı derecede zorlaştığına değindi. Yaşanan bu gelişmelerle yeni bir dünya oluştuğunu ve bu yeni dünyanın neler getireceğini bilemeyiz diyerek yeni dünyaya karşı hazırlık olmamız gerektiğini belirtti. Özellikle hukuk ve dil bilmek gerektiğini, ileride dil ve teknoloji bilen hukukçulara ihtiyaç duyulacağını gerçeğinin gençler için özellikle altını çizdi. Sayın Kuşoğlu sözlerine şu şekilde son verdi:' Kendimize olan güvenimizle, coşkumuzla ve iyi bir insan olarak çok çalışmalıyız. Böyle bir dünyada en iyi olmak zorundayız.' açıklamasında bulundu.

İkinci oturum Özden Aslan (AB Danışmanı, Yazar)'ın nesilleri tanımlayan, nesillere göre kişilerin çalışma şekillerini ve kişisel özelliklerinden bahsettiği bir sunum gerçekleştirmiştir. Konuşmasının sonunda bütün nesiller olarak çok çalışmamız gerektiğinin de altını çizmiştir. Ardından söz alan Merve Ermemiş (FNSS Savunma Sistemleri Organizasyonel Gelişim Uzmanı), 'Mülakata Hazır Mısın?' konulu sunumu ile gençlere mülakat öncesi, mülakat esnasında ve CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında önemli bilgiler vermiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güven Sayılgan, konuşmasında özellikle akademisyen olmak isteyen gençlere ışık tutarken; İstanbul Ticaret Üniversitesi İş Dünyası İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Muhittin Adıgüzel, renkli ve herkesi sevgiyle kucaklayan konuşmasında kendi kariyer basamaklarından bahsederken gençlere ne istediklerini bilmelerini ve istedikleri yoldan arzuyla gitmeleri tavsiyesinde bulunmuştur.

İkinci oturumun ardından Kamu ve Özel Sektör temsilcileri ile gençlerin, oluşturulan sektör masaları başında buluşması ve bilgi - deneyim paylaşması gerçekleşmiştir. Oldukça verimli ve sıcak bir ortamda gerçekleşen sektör buluşması sonrasında etkinlik sona ermiştir.

Etkinlikten Resimler